
Сьогодні обговоримо один з найпопулярніших пістолетів світу, який вже не перше десятиріччя входить в топ-5 будь-яких чартів, де беруть участь пістолети. Glock 17, його особливості та технічні характеристики. Його цікава та унікальна історія не залишає байдужим жодного поціновувача зброї, а простота у використанні та надійність конструкції підняло планку вимог до пістолетів у світі.
ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ
Неможливо розповісти історію легендарної зброї, без історії не менш легендарної людини, яка її створила. Творцем пістолета є Гастон Глок, австрійський підприємець та фахівець у галузі полімерних матеріалів. До 1980 року він працював на австрійську армію, виготовляючи військові ножі та піхви для них. У цьому ж році, Гастон випадково дізнається про відкриття конкурсу на нові пістолети для переозброєння австрійської армії та правоохоронних органів. Зацікавившись, Глок використав свої зв’язки у міністерстві оборони Австрії, дізнався жорсткі вимоги конкурсу та домовився про свою участь у ньому на умовах того, що фінансування розробки буде виконуватись власним коштом. Вимоги конкурсу були дійсно жорсткими для збройової тенденції тих часів, особливо для 52 річного Гастона, який ніколи не мав досвіду зі зброєю:
1. Зброя під набої 9х19 Luger;
2. мінімальна місткість магазину: 8 патронів;
3. можливість керувати пістолетом як правою, так і лівою рукою;
4. Пришвидшене приведення зброї в бойове становище (полегшення перемикання запобіжника);
5. можливість складання та розбирання без спеціального обладнання;
6. кількість деталей у пістолеті – не більше 40 (тут є розбіжності у історії, багато хто каже “не більше 58”)*;
7. всі деталі повинні бути взаємозамінні в рамках однієї моделі;
8. на 10 000 пострілів має бути не більше ніж 20 затримок (тут є розбіжності у історії, багато хто каже “не більше 20 затримок на 10 000 пострілів”);
9. вага не має перевищувати 800 грамів, а ширина не більше 3 сантиметрів;
Багато тижнів Гастон Глок провів у бібліотеках та у патентному відомстві, вивчаючи відомі варіанти конструкції пістолетів, які з них досі захищені патентом, а які можна використати. Коли Глок вирішив що він зібрав достатньо необхідної інформації, він розпочав попередню розробку пістолета. Є чутки, що скориставшись своїми зв’язками та знайомствами, Гастон запрошував до себе на дачу відомих збройових експертів того часу, у тому числі спеціаліста з продукції компаній Mauser та Heckler & Koch та одного з військових спеціалістів, де і народилась концепція майбутнього пістолету. Саме на цих зустрічах було вирішено:
- Запобіжник не тільки зайвий у пістолетах, а й навіть шкідливий у деяких ситуаціях.
- Найзручніший кут нахилу між руків’ям та стволом пістолета – близько 115°
Дані зустрічі були не виключенням, коли Гастон звертався до збройових експертів та досвідчених інженерів, наразі вже невідомо які частини пістолета Глок розробив сам, а які з допомогою. Також, досить багато часу Глок витратив на вдосконалення пластику, з якого виготовлена рамка пістолета, і який був окремо запатентований розробником. Відомо що Гастон багато експериментував, та мав велику кількість прототипів свого пістолета, кожен з яких тестував сам.
Вже за 15 місяців, з моменту його прийняття до конкурсу, Гастон зміг створити готовий зразок який він запатентував у квітні 1981 року, який був названий “Glock 17”, за його номером патенту, це був сімнадцятий запатентований винахід Гастона Глока. У 1982 році чотири пістолети Глок 17 було передано австрійським військовим для проведення іспитів.
Конкурентами Glock 17 на переозброєння військових та правоохоронних органів були такі пістолети:
- Heckler & Koch VP 70 (Який, до речі, і був насправді, першим напів пластиковим пістолетом, випередивши ідею Гастона Глока на десять років)
- Heckler & Koch P7M8
- Heckler & Koch P7M13
- SigSauer P226
- Steyr GB
- Beretta 92sb
За результатами конкурсу перемогу здобув Glock 17, який був дотриманий усіх умов конкурсу та потреб військових:
- Місткість магазину – 17 набоїв
- Вага – 625 грамів
- На 10 000 пострілів у нього сталась лише одна затримка під час стрільби
- Під час іспитів при температурі -50°С, а потім при температурі 50°, у воді та багнюці, працював також краще ніж усі його конкуренти
- складався з 34 деталей, чого не дотримався жоден інший учасник конкурсу
Так і почався зірковий шлях пістолета Glock 17, на початку 1983 року міністерство оборони Австрії замовило першу партію у розмірі 20 000 штук.
ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Перш за все потрібно відразу вказати особливість пістолетів Glock – відсутність прапорця запобіжника, та курка. Принцип, якого дотримувався Гастон Глок під час конструкції пістолета – “Вихопив і стріляй”, що забезпечує запобіжник, захований у спусковому гачку. Така простота гарно зарекомендувала себе на практиці і виявилась більш ніж надійною – випадковий постріл майже неможливий, без повного і правильного натискання на спусковий гачок – постріл не відбудеться. Також пістолет здебільшого виготовлений з надміцного пластику, термостійкі властивості якого здатні витримати температури до 200°C, внаслідок чого пістолет залишається легким і не втрачає надзвичайної міцності конструкції.
Автоматика пістолета працює за схемою використання віддачі при короткому ході ствола. Конструкція використовує модернізовану систему Кольт-Браунінг (Browning Cam), що є модернізованою сережкою Браунінга . Під казенною частиною ствола робиться приплив з похилою проточкою, що збігається з напрямним виступом рамки. Проточка зроблена під таким кутом, що, рухаючись по виступу, вона змушує ствол знижуватися, завдяки чому він виходить зі зчеплення з затвором, а потім зупиняється, дозволяючи затвору безперешкодно відкотитись назад.
Замикання каналу ствола здійснюється за допомогою казенної частини, що знижується і входить своїм прямокутним виступом, розташованим над патронником, у вікно для стріляних гільз затвора. Зниження відбувається при взаємодії скосу нижнього припливу казенної частини ствола з виступом рами. Після пострілу затвор, рухаючись назад, відгинає роз’єднувач, тим самим звільняє тягу, яка під дією пружини піднімається. При русі затвора вперед, зачіп ударника наштовхується на зачіп тяги і повертає гачок спуску через тягу в переднє положення. У цьому ударник попередньо зводиться.
Щоб не казали про “відсутність” у пістолетів Glock запобіжника – це не вірно. Пістолети Glock оснащені відразу трьома запобіжниками фірма Glock назвала цю систему “Safe Action”. Запобіжний важіль, який знаходиться у спусковому гачку, блокує рух назад і звільняє тільки при усвідомленому натисканні стрільця. Автоматичний запобіжник ударника унеможливлює спрацювання удару по капсулі патрона при випадковому зриві з бойового взводу. Спускова тяга своїм спеціальним виступом підіймає запобіжник і відкриває ударнику шлях вперед.
Пістолет Glock 17 має відносно невеликі розміри, довжина 204 міліметри, ширина 33 міліметри, висота 138 міліметрів, що у купі з його невеликою вагою і надійністю є причиною такої популярності пістолета як серед військовослужбовців та правоохоронних органів у світі, так і серед власників зброї для самозахисту. З 1980 року, модельний ряд пістолетів компанії не припиняє розвиватись і вже нараховує понад 30 моделей пістолетів під різні задачі та потреби як військових та правоохоронних формувань, так і для громадського ринку самозахисту та спорту.