0 0
Read Time:4 Minute, 47 Second

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА ПЕРШІ КРОКИ


Снайперська гвинтівка була створена американцем Ронні Барреттом, колишнім офіцером правоохоронних органів, який і є засновником компанії «Barrett Firearms Manufacturing» що займається виробництвом самозарядних гвинтівок, під потужний патрон 12,7 × 99 мм НАТО (він же .50 BMG), який раніше використовувався в кулеметі Браунінга. На початку 1980-х Барретт розробив перші зразкіи своєї зброї, і в 1982 році з’явилися перші робочі варіанти гвинтівки “M82”. Барретт особисто розробляв кожну деталь зброї. Після невдачі у продажі гвинтівки, яку відмовилися купувати компанії Winchester і FN Herstal, Барретт зайнявся дрібносерійним складанням гвинтівки для продажу на внутрішньому ринку США самостійно. Компанія була заснована в 1986 році, і того ж року випустили модифікацію M82A1, що стала найбільш поширеною на ринку зброї. Гвинтівка, звісно, не мала тієї щільності вогню, що балу характерною для кулемету Браунінг M2, проте була легшою, дешевшою у виробництві і більш точною, що відіграло вирішальну роль в оновлених умовах ведення війни. Патент на свій винахід Барретт отримав 1987 року.

Першими гвинтівку М82А1 придбали, у кількості 100 штук,  сухопутні війська Швеції у 1989 року. Комерційний успіх прийшов до Барретту у 1990 році, коли велика кількість гвинтівок була закуплена збройними силами США для підготовки до війни у ​​Перській затоці. 125 гвинтівок замовив корпус морської піхоти США, а потім були замовлення від армії і військово-повітряних сил. З цими гвинтівками американські війська брали участь у боях у Кувейті та Іраку в рамках операцій «Буря в пустелі» та «Щит пустелі». Нова зброя M82A1 одержала позначення у американських військових SASR (Special Applications Scoped Rifle, «гвинтівка спеціального призначення з оптичним прицілом»). У 1992 році корпус морської піхоти та командування спеціальними операціями придбали 300 гвинтівок.

Основними цілями такої великокаліберної гвинтівки була неброньована та легкоброньована техніка (як танки та автомобілі та навіть літаки), пошкодження антен радіолокаторів ворога, підрив боєприпасів та мін з безпечної відстані. Дальність ведення вогню в 1800 м з величезною енергетикою  кулі та можливість використання бронебійних набоїв позитивно вплинули на цінність гвинтівки. Хоча поразка живої сили відійшла на другий план, куля зберігала пробивну силу за легкоброньованим укриттям.

Згодом була створена нова модифікація M82A1M, яку використав Корпус морської піхоти США під назвою M82A3 SASR і замовляв у великих кількостях. Відмінність M82A3 від основної M82A1 полягає в наявності планки Пікатінні повної довжини, яка дозволяла ставити абсолютно будь-які оптичні приціли, а також у наявності монопода ззаду, полегшеного ударно-спускового механізму, знімних сошок та полум’ягасника. Під варіант цієї гвинтівки за назвою M82A1A Special Application Scoped Rifle був спеціально розроблений бронебійний патрон Raufoss Mk 211.

Гвинтівка Barrett M82 була придбана збройними силами та поліцією більш ніж 30 країн світу, серед яких виділяються Бельгія, Чилі, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Індонезія, Італія, Ямайка, Мексика, Нідерланди, Норвегія, Філіппіни, Саудівська Аравія, Іспанія, Швеція, Туреччина, Великобританія, США та інші. Цивільний варіант гвинтівки продається спеціально для стрілецьких змагань: гвинтівка здатна ефективно вражати ціль з відстані до 910 м.

Варіантом гвинтівки Barrett M107 користується берегова охорона США, а саме Правоохоронні підрозділи Берегової охорони США та Тактичний загороджувальний вертолітний ескадрон. З цих гвинтівок обстрілюють і виводять з ладу двигуни катерів контрабандистів, якими в США ввозяться наркотики. Також гвинтівки використані департаментом поліції Нью-Йорка і бюро поліції Піттсбурга. Попадання кулі такого калібру у двигун транспортного засобу достатньо, щоб вивести його з ладу. Також куля досить потужна для того, щоб пробивати цегляні та бетонні стіни.

Гвинтівка M82A1 у 2002 році стала платформою для розробки експериментальної гвинтівки OSW з більш коротким стволом та можливістю стрільби осколковими 25-мм снарядами, розробленими для автоматичного гранатомета за програмою OCSW під калібр 25 x 59 мм. Гвинтівка показала неймовірну ефективність проти будь-якої мішені, але її віддача була настільки сильною, що могла призвести до серйозних травм навіть підготовленого за найвищими стандартами бійця. Перероблена гвинтівка одержала позначення XM109.
У 2005 році Армія США назвала гвинтівку M107 одним із десяти найвидатніших винаходів 2005 року. 2009 року Ронні Барретт був обраний до ради директорів Національної стрілецької асоціації. Нині компанія Барретт має договори з десятками країн світу на поставку снайперських гвинтівок, серед яких є й Україна.


ОПИС


Barrett M82 – є самозарядною гвинтівкою з коротким ходом ствола. Під час пострілу ствол відсувається (приблизно 2,5 см), при цьому замикається поворотним затвором на три бойові упори. Після короткого ходу затвор повертається і звільняє ствол, який рухається назад, передаючи частину енергії віддачі ствола до затвору, щоб забезпечити відповідний поворот. Ствол зупиняється, а затвор відсувається назад, щоб скинути стріляну гільзу. Після викидання гільзи з магазину в патронник рухається патрон, який замикається у стволі. Живлення здійснюється від великого коробчатого магазину на 10 патронів, хоча під час операції «Буря в пустелі» зустрічалися і магазини на 12 набоїв. Ствольна коробка складається з двох частин, що виготовлені методом штампування з тонкої листової сталі, а частини з’єднані між собою штифтами. Ствол оснащений дульним гальмом двокамерної конструкції, що поглинає до 30% віддачі. Отвори охолодження та поздовжні ребра також знижують масу та віддачу гвинтівки. На старих моделях дульне гальмо мало хрестоподібну форму, пізніше гальмо замінене на двокамерну конструкцію з прямокутною формою.

Гвинтівки M82A1 можуть використовуватися як зі стандартними механічними кільцевими та телескопічними, так і зі знімними оптичними прицілами: американські військові зазвичай використовують Leupold Mark 4. На гвинтівках M82A1M є планки Пікатінні та вбудовані телескопічні приціли вироблені компанією US Optics. Кожна гвинтівка оснащена ручкою для переносу, гумовим потиличником та двоногою сошкою подібною кулемету M60.
Максимальна ефективна дальність ведення вогню з M107 становить 1830 м. Максимальна теоретична дальність ведення вогню з M107 становить 4000 м, згідно з даними керівництва.


ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

  • Масса, кг; 14 (з 737-мм стволом), 13,5 (з 508-мм стволом), 14,75 (M82A2)
  • Довжина, мм: 1450 (з 737-мм стволом), 1220 (с 508-мм стволом), 1409 (M82A2)
  • Патрон: 12,7×99 мм НАТО
  • Калібр, мм: 12,7
  • Початкова швидкість кулі, м/с: 853 (M82A1), 900 (M82A2)
  • Максимальна дальність, м: 1800 (M82A1), 1600 (M82A2)
  • Приціл: складний відкритий, присутня рейка Пікантіні для встановлення різних прицілів.
  • Вид живлення: знімний коробчатий магазин на 10 патронів.

About Post Author

[email protected]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %