
Heckler & Koch Gewehr 36, або більш відома як “G36” — лінійка стрілецької зброї, розроблене на початку 80-х німецькою компанією Heckler & Koch для заміни добре відомої автоматичної гвинтівки HK G3. Механіка зброї узята з гвинтівки AR-18, розробленої ще на початку 1960-х років у США, але виготовлений з широким використанням високоміцних полімерів для ствольної коробки.
Історія
Пошук заміни G3 розпочався у 1970 році, коли було сформульовано тактико-технічні вимоги до нового автомата і контракт на її розробку отримала Heckler & Koch
На це були такі причини:
- Країни-члени НАТО, керуючись програмою стандартизації, вже перейшли на використання малоіпульсних набоїв.
- Програмою стандартизації рекомендувалось використовувати патрон 7,62×51 мм для кулеметів та снайперських гвинтівок.
- Першочерговими цілями бундесверу стали антитерористичні та миротворчі операції й боротьба з наркотрафіком.
- Оновлені цілі вимагали від зброї надійності при будь-якому кліматі за відсутності належного обслуговування, а чинні системи піхотної зброї вже фізично виробили свій ресурс.
На початку 1990-х років Бундесвером було прийнято рішення не фінансувати розробку нових моделей стрілецького озброєння, надавши перевагу закупівлі зразків, які вже є на ринку. Це передбачали розроблені 1 вересня 1993 року тактико-технічні вимоги до автомата та ручного кулемета. Відбір зброї для участі у конкурсі проводила спеціальна робоча група, до якої входили представники військово-повітряних та військово-морських сил. Група зробила відбір з 10 моделей автоматів та 7 моделей ручних кулеметів. Після попереднього етапу залишилися лише дві системи – австрійська Steyr AUG та німецька HK50. Після проведення порівняльних іспитів на полігоні, військові надали перевагу гвинтівці HK50 та ручному кулемету MG50, з внутрішньофірмовими позначеннями G36 та MG36, створеному на її основі. Гвинтівка фірми Heckler & Koch показала кращі характеристики, балістичні показники та простоту і надійність в експлуатації.


У 1995 р. штурмова гвинтівка G36 була прийнята на озброєння Бундесверу, пізніше, у 1999-му, була також прийнята на озброєння збройних сил Іспанії. Крім того, G36 використовується поліцією у Великобританії та постачається ряду країн для правоохоронних органів і військових структур.
Проте у березні 2015 року німецький федеральний уряд та міноборони визнали, що G36 має досить великі проблеми з точністю. Було прийняте рішення обмежити її застосування через перегрівання при тривалій стрільбі та за високих температур повітря. У квітні 2015 року Міністерство оборони Німеччини оголосило про рішення поступово зняти з озброєння гвинтівки G36.
Конструкція
G36 має схожу до американських гвинтівок AR-18 автоматику на основі короткого ходу газового поршня. Як і в AR-18, замикання ствола здійснюється поворотом затвора на 7 бойових упорів. Розташоване на верхній частині ствольної коробки руків’я зведення може відхилятись в обидві сторони на 90 градусів, забезпечуючи зручність використання зброї як правшами, так і шульгами. У похідному положенні вона розташована паралельно осі зброї.
Ударно-спусковий механізм, який кріпиться до ствольної коробки за допомогою поперечних штифтів, виконаний у вигляді єдиного блоку з пістолетним руків’ям та спусковою скобою. Також ударно-спусковий механізм має кілька варіантів, які відрізняються можливістю стрільби чергами з відсіканням по 3 патрони. Запобіжник-перемикач режимів вогню виведений на обидві сторони зброї у вигляді прапорця.
Корпус, допоміжні частини та деякі деталі, автомата виготовлена з армованого скловолокном пластику. Завдяки тому, що цівка кріпиться до ствольної коробки штифтами, для неповного розбирання автомата нема потреби у спеціальних інструментах, достатньо натиснути пальцями. Магазини виконані з прозорої пластмаси для контролю за кількістю боєприпасів, також мають спеціальні кріплення, за допомогою яких можна поєднувати магазини у пари задля прискорення перезаряджання.
Прицільні пристрої розташовані в задній частині руків’я для перенесення, що знаходиться на верхній стороні ствольної коробки, і мають вигляд оптичного і коліматорного прицілів. Оптичний приціл Hensoldt HKV має 3,5× збільшення та має шкалу поправок і далекомірну сітку, що розмічені до 800 м. Коліматорний приціл Zeiss оснащений світло накопичувальною системою, що дозволяє йому працювати при денному освітленні без використання джерел живлення, для роботи в нічний час виконується підсвічування з живленням від батарейки. Приціл коліматора розташований на верхній частині оптичного прицілу і використовується для стрільби на дистанції до 200 метрів. Сучасна модифікація G36A2 обладнана над оптичним прицілом стандартною планкою Пікатінні, на яку ставиться коліматорний приціл Zeiss RSA-S. Експортні версії мають лише оптичний приціл зі збільшенням 1,5, або опціонально 3х. Незалежно від модифікації, на руків’ї перенесення виконані найпростіші, відлиті разом з руків’ям відкриті прицільні засоби, цілик та мушка. На руків’я перенесення може бути встановлено нічний модуль NSA-80 таким чином, що його оптичний вихід поєднується з об’єктивом оптичного прицілу, надаючи можливість використовувати штатну прицільну сітку. Кріплення NSA-80 виконується за кілька секунд спеціальним поворотним затискачем та не вимагає повторної пристрілки.